You are currently viewing השעה שבין 7:00-8:00

השעה שבין 7:00-8:00

הפוסט הראשון באתר החדש. פוסט שכתבה הבלוגרית המוכשרת והאהובה – תמר בהרב AKA "אמא ירושלמית". במקור, הפוסט הזה נכתב לסוף החופש הגדול אבל בפועל, העבודה על האתר (כצפוי כאילו?!) נמשכה ונמשכה וסבלה מכל מחלת ילדות אפשרית וכך יצא שהפוסט המושקע הזה רואה אור רק עכשיו. אתן יודעות מה? התארגנות בוקר (וערב) זה טיימלס – הפסוט הזה רלוונטי בכל יום מימות השנה, בכל מזג אויר ובכל עונה.
אז קבלו בבקשה את הפוסט הראשון בבלינגבלינג החדש והכינו את המדפסת והשרוולים, מוכנות?
…הקטע הזה שקמים בבוקר ובעצם נזרקים למין ענף ספורט מטורף שעדיין לא ברור איך הוא לא נכנס לאולימפיאדה – להתארגן ולארגן את הבית והמשפחה בפרק זמן בלתי אפשרי. אין שנייה מיותרת אפילו בשביל לפהק… ואז בערב אחרי קצת כיף ומשחקים (ובלאגן כמובן) שוב התארגנות מתישה: ארוחת ערב, מקלחות, פיג'מה, צחצוח שיניים, סיפור לילה טוב… רק שבמציאות מה שמפריד בין המילים אלה לא פסיקים אלא דקות ארוכות של ויכוחים, משא ומתן, תחנונים וסחיטה באיומים 🙂 מכירות את הדקות האלה אחרי שהן נרדמו? נראה כאילו חלמתן עליהן כל היום אבל כשהן מגיעות סוף סוף, כל מה שיש לכן כוח לעשות זה במקרה הטוב לרבוץ מול הטלוויזיה, ובמקרה הרע פשוט להירדם על השטיח בחדר הילדים. מתבקש לעשות כאן קצת סדר!
כל הורה יודע שאחד הדברים שעוזרים להתארגנות הבוקר והערב, זו שגרה ברורה ומסודרת. אז נכנסתי לפינטרסט והתחלתי לתור אחר רעיונות שיסייעו לנו קצת בעניין הזה. אספתי את הרעיונות השווים והקלים לביצוע, עיבדתי קצת, ניסיתי אותם על השפנים הקטנים שלי, וחזרתי אליכן עם המסקנות. מוכנות?
מתעוררים – פלייסמט של בוקר
(הרעיון מהאתר Au Pair in America)
כל כך פשוט וגאוני – בזמן ארוחת הבוקר עוברים על רשימת המשימות ומסמנים את אלה שכבר בוצעו. הילדים מרגישים סיפוק ממילוי המשימות ולכן להוטים לסיים את הארוחה ולמלא גם את המטלות שעדיין לא הספיקו. תאמינו לי שאפשר לחסוך ככה חצי מזמן ההתארגנות, פשוט פתרון קסם! דרך אגב, המשימות אמנם כתובות במילים אבל גם הקטנטנים שעדיין לא יודעים לקרוא הבינו את הרעיון וביקשו קצת עזרה כדי לעבור על הרשימה.
מה צריך?
– טוש מחיק
– רצועה דקה של סקוץ'
– פלייסמט מודפס עם למינציה – הקובץ להורדה כאן
אז כל מה שנשאר לעשות זה להדביק את רצועת הסקוץ' הדקה על מרכז הפלייסמט וגם על הטוש המחיק, ואז להצמיד את הטוש לפלייסמט. הערה קטנה: את הפלייסמט כדאי להדפיס בגודל A3 ולעשות לו למינציה. אפשר לעשות זאת בכל בית דפוס בעלות של כמה שקלים. אם אתן מתעצלות, אפשר להדפיס בבית גם בגודל A4 (שימו לב להגדרות ההדפסה) ולצפות את הדף בטפט שקוף.
סדר בבלגאן – לוח מטלות שעושה חשק לעזור
(הרעיונות מהאתר Kidspot ומהבלוג The Clay Family)
לא רק בבוקר ובערב, גם במהלך היום חשוב לשמור על הסדר הטוב. הרבה פעמים אני מוצאת את עצמי תולשת שערות עד שהילדים מואילים בטובם לסייע קצת בבית (מה כבר ביקשתי? שיעשו ספונג'ה, כביסות וכלים? כל כך קשה?!) ולכן חיפשתי רעיון שירתום אותם בשמחה למאמץ המלחמתי, אה… המשפחתי. קודם כל, חשוב לדעת אילו משימות מותאמות לגילים השונים ולפי זה להחליט יחד מה כל אחד בבית לוקח על עצמו. יש ברשת אינספור אתרים שמציעים רשימות של מטלות לפי גיל (כאן לדוגמה), אז כדאי להיעזר בהן. ועכשיו, לעבודה.
רעיון מס' 1:
הרעיון הראשון הוא לקחת מתלה לידית הדלת כמו אלה שיש בבתי מלון ("נא לסדר את החדר") ולהפוך אותם ללוח משימות אישי שמזכיר לילדים מה עליהם לעשות. בהתחלה האטבים עם המטלות נמצאים בצד של "צריך לעשות" וכל מטלה שכבר בוצעה יכולה לעבור לצד של "כבר עשיתי". תתפלאו כמה מהר המטלות מתבצעות לפתע ללא שום ויכוחים!
מה צריך?
– סול
– מספריים
– אטבי עץ
– טוש פרמננטי
– אלמנטים לקישוט
גוזרים מהסול את הצורה של השלט, מדביקים את הקישוטים היכן שרוצים (מומלץ לשתף את הילדים, הם ייהנו מאוד!), כותבים על השלט את הכותרות "צריך לעשות" ו"כבר עשיתי", כותבים את המטלות על האטבים, מצמידים את האטבים לשלט והוא מוכן לשימוש. שימו לב, כדאי להצטייד בכמות נדיבה של אטבים כדי שיהיה ניתן לשנות את רשימת המטלות לפי הצורך.
רעיון מס' 2:
הרעיון השני הוא לוח ממוסגר שניתן לתלות על הקיר או להניח במקום נגיש. אפשר להכין כזה מותאם אישית לכל אחד מבני המשפחה ובסוף היום לוודא שכולם מילאו את חלקם במטלות הבית. הלוח מודולרי גם כי הוא מחיק וגם כי ניתן להדביק ולהסיר ממנו את הכרטיסים בקלות, ולכן אפשר להשתמש בו גם כלוח מודעות אישי או סתם פינה לציור חופשי.
מה צריך?
– מסגרת
– בד
– כרטיסי משימות
– דבק בלו-טק
– טוש מחיק

מכניסים את הבד למסגרת, כותבים עם הטוש המחיק כותרות מתאימות ומצמידים את הכרטיסים ללוח בעזרת הדבק בלו-טק.
ליל מנוחה – לוח משימות מגנטי
(הרעיון מהבלוג My Name is Snikerdoodle)

בחוץ כבר חשוך אבל הזאטוטים חושבים שדווקא עכשיו זה הזמן לכל מה שלא הספקנו היום, ומבקשים לדחות עוד ועוד את שעת ההשכבה. ברגע שתלינו יחד את לוח המשימות הזה על המקרר, הערב תקתק בלי שום עיכובים מיותרים. לאט אבל בטוח סוגרים עוד פינה ועוד פינה עד שכולם במיטות, וסוף סוף… קצת שקט.
מה צריך?
– דפים קשיחים
– כרטיסי משימות
– דבק
– מספריים / סכין חיתוך
– פסי מגנט דביקים

מדביקים את כרטיסי המשימות על הדף ברווחים שווים ומקפלים את הדף לשניים לרוחב. פותחים את הקיפול וגוזרים בין הכרטיסים כך שיהיה ניתן לקפל כל כרטיס בנפרד. מדביקים פס מגנט מתחת לכרטיס ובראש הדף במקום המתאים כך שיהיה ניתן להצמיד את הכרטיס על ידי קיפול. מכינים כרטיסים שכתוב עליהם "בוצע" ומדביקים אותם בצד השני של הדף, כך שהם נראים לאחר הקיפול.
וכשזה המצב, אפשר ליהנות מכוס קפה טובה ברוגע ובשלווה…